Haber

ABD, Güney Kore ve Japonya liderleri Ağustos ayında üçlü toplantı yapacak

ABD, Güney Kore ve Japonya liderlerinin Ağustos ayında ABD’de üçlü bir toplantı yapacakları ve Kuzey Kore’nin önemli konulardan biri olacağı bildirildi.

Yonhap’ın haberine göre Güney Kore Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, ABD Başkanı Joe Biden, Japonya Başbakanı Kishida Fumio ve Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk-yeol arasında üçlü görüşme yapılacağı belirtildi.

Açıklamada, 18 Ağustos’ta Washington DC yakınlarındaki “Camp David” yerleşkesinde gerçekleşmesi beklenen toplantının kesin yer ve saatinin ülkeler arasında yapılacak istişareler sonucunda belirleneceği kaydedildi.

Toplantının Kuzey Kore’nin nükleer ve füze tehditlerine karşı caydırıcılığı güçlendirmenin yollarına odaklanması bekleniyor.

Görüşmede, Güney Koreli, ABD’li ve Japon yetkililerin füze uyarı sistemine ilişkin bilgileri eş zamanlı olarak paylaşacak bir istişare kümesi kurulması konusunda vardıkları anlaşmada gelinen noktanın da değerlendirileceği toplantıda, Ukrayna’da devam eden savaş ve tedarik zinciri sorunlarının da ele alınması planlanıyor.

Liderler arasında ilk üçlü toplantı

Söz konusu toplantının üç liderin ortasında çok taraflı bir görüşme dışında ilk kez üçlü bir toplantı olacağı bildirildi.

Biden’ın, Mayıs ayında Japonya’nın Hiroşima kentinde düzenlenen G7 Başkanlar Zirvesi’nde üçlü bir zirveye ev sahipliği yapmak üzere Kişida ve Yoon’u ülkesine davet ettiği bildirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu